100 bibliotek – tusentals möten
Undervisnings- och kulturministeriet har beviljat ett anslag om 100 000 euro för Lukukeskus-Läscentrum för att ordna författarbesök i allmänna bibliotek. Anslaget kommer att användas för ungefär hundra författarbesök våren och hösten 2025.
Syftet med författarbesöken är att ge läsare en möjlighet att inspirera till läsning i olika genrer i olika språk- och åldersgrupper. Projektet riktar sig till alla regioner i Finland, också till områden där det ordnas färre författarbesök. Biblioteksbesöken riktar sig till såväl vuxna som barn och erbjuder också svenskspråkiga evenemang. Man tar även invandrare i beaktande.
Undervisnings- och kulturministeriet fortsätter finansiera projektet åren 2026 och 2027. Vi publicerar mer om hur biblioteken kan ansöka om att vara med hösten 2025.
Mer info
Kultuproducent Barbro Enckell-Grimm
barbro.enckell-grimm(a)lukukeskus.fi, tfn 050 411 8001.
Nyheter om projektet
Mer än 300 bibliotek ansökte om författarturnéer – författarbesök för välmående och samhörighet till kommunerna
Man tror på att författarbesök ökar känslan av samhörighet och ger biblioteken nya besökare.
Läs mera
Läscentrum förmedlar 100 författarbesök på bibliotek med stöd av Undervisnings- och kulturministeriet
Undervisnings- och kulturministeriet har beviljat ett projektunderstöd på 100 000 euro till Läscentrum för att ordna författarbesök på allmänna bibliotek. Avsikten anslaget är att ordna cirka hundra författarbesök under våren och hösten 2025.
Läs mera