Bokkassen för babyn påverkar läsvanorna ännu i lekåldern
Bokkassarna har delats ut av barnrådgivningar i hela landet sedan år 2019. Undersökningen kunde nu för första gången kartlägga bokprogrammets långtidseffekt på familjernas läsning. Nästan två tredjedelar av de familjer som besvarat enkäten uppskattade att bokkassen haft effekt på barnets läsvanor ännu flera år senare.
– Bokgåvan En läsgåva till barnet delas ut till familjer vid barnrådgivningarna så att läsningen blir en bestående del av familjens vardagsrutiner från början. Det är glädjande att notera att läsning blir en vana och barnets intresse för böcker bevaras upp till förskoleåldern, säger Läscentrums verksamhetsledare Emmi Jäkkö.
Nyckeltal för rådgivningsprogrammet En läsgåva till barnet
- 270 000 babyn har fått bokgåvan från en barnrådgivning åren 2019-2025.
- 64 % av föräldrar till barn i åldern 3–4 år och mer än hälften av föräldrarna till femåringar anser att barnets intresse för böcker och läsning är en följd av lässtunder möjliggjorda av läsgåvan.
- 91 % av familjerna som fått bokkassen läser tillsammans flera gånger i veckan.
- 99 % av hälsovårdarna tycker att det är viktigt att man talar om läsningens betydelse med föräldrarna på rådgivningen.
- 100 % av hälsovårdarna vill fortsätta dela ut En läsgåva till barnet också i framtiden.
På basen av kartläggningen kan man sluta sig till att familjerna dels läser mer, dels är bättre insatta i nyttan med tidig läsning.
– Föräldrar som fått bokgåvan såg bättre än andra den gemensamma läsningens positiva effekt på relationen mellan barn och föräldrar, den lugnande inverkan den har och den gynnsamma effekten på hela familjens välmående. Föräldrarna önskade också att det är barnrådgivningen som påminner dem om vikten av att läsa, konstaterar Emmi Jäkkö.
Hälsovårdarna eniga om nyttan av bokgåvan
Hälsovårdarna vid barnrådgivningarna fortsätter gärna dela ut bokkassar och de är eniga om att det är viktigt att man talar om läsningens betydelse med familjerna. Rådgivningarnas upplevelse av att barn drar nytta av regelbunden läsning har till och med stärkts de senaste åren.
Vid rådgivningarna är personalen mycket nöjd med En läsgåva till barnet, och bokkassen får vitsordet 9. Alla som svarat på enkäten vill fortsätta dela ut bokkassar också i framtiden.
Programmet har långsiktig effekt på läsvanorna
Programmet En läsgåva till barnet som inleddes år 2019 är inskrivet i regeringsprogrammet och har beviljats fortsatt finansiering. Bokgåvoprogrammet finns i många länder sedan årtionden och dess effekt när det gäller att främja familjernas läsning är obestridlig. Finlands program hör till de senaste men till sin effekt klarar det sig bra i internationell jämförelse.
Kartläggningen är gjord av forskningsbolaget Innolink Oy. Det finns kartläggningar av En läsgåva till barnet också från åren 2018 och 2021. Den senaste undersökningen från 2025 kartlägger också långtidseffekterna av bokgåvoprogrammet.
Bekanta er med resultaten för kartläggningen med familjerna år 2025 här.
Bekanta er med resultaten för kartläggningen med hälsovårdarna år 2025 här.